PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Stor perde ve zebra perde temizliği nasıl yapılır ?

 

Stor perde ve zebra perde kullananların en çok merakettikleri, hatta alırken ilk önce sordukları soru budur. Stor perde ve zebraperde nasıl temizlenir?

 

Daha almadan, kullanmadan, rahatlığını yaşamadankirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler. Çünkü, perdenin nasıl kirlendiğini,temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadıklarını onlar çok iyibiliyorlar.

 

İşte stor ve zebra perde temizliği için bilmeniz gerekenler;

 

Stor perde ve zebra perde kumaşları, genelde %100 polyesteriplikten üretilmektedir.

 

Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımlarıvardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki aprekaplamalarıdır.

 

 

Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havaylairtibatını tamamen keserken, stor perde ve zebra perde üretiminin oluşabilmesiiçin gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.

 

 

Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, stor vezebra perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki apre kalitesine bağlıolarak,kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlikgerektirmez.

 

Stor ve zebra perdenizi temizlemek için aşağıdaki adımlarıizleyin;

 

Stor veya zebra perdenizin alanı kadar temiz bir zeminhazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksidurumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.

 

Stor veya zebra perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyazsabun veya şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşaktemizleme süngeri hazırlayınız,

 

 

Stor veya zebra perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,

 

 

Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,

 

 

Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu"oklava"gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,

 

 

Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık sudaıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın(sulu olursa kurulamakta ve kurutmaktazorlanabilirsiniz). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak(kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir) fazla güç harcamadantemizleyiniz, aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak birhavlu ile kurulayınız,

 

 

Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararakyerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumayabırakın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra perdenizin ilk günkü gibitertemiz olduğunu göreceksiniz.

 

Tül perde nasıl temizlenmeli ?

 

Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünüuzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermekönemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıyadikkat edilmelidir.

Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanmasıönerilir.Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.

Çamaşır makinesinin yıkama programı muhakkak narin yıkamafonksiyonuna ayarlanmalıdır.

Çamaşır makinesinin devir sayısı azaltılmalı ve sıktırmaişlemi kısa bir süre yaptırılmalıdır.

Tül perdeler ılık suda yıkanır. Bunun için 30 cyeterlidir.Daha yüksek sıcaklık tülün zarar görmesine sebep olur. Eğer perdefazla narin bir tül çeşidi ise eski bir yastık kılıfına konularak daha güvenlibir yıkama yapılabilir.

Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesinidüşürür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

Yıkama suyuna katılacak bir iki kaşık toz şeker tülperdelerde beyazlık sağlayacaktır.

Beyazlaması için tül perde, bir gece deterjanlı sudabekletilebilir.

Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodaları ya datül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden istifade edilebilir.

Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen kornişeasılmalıdır. Islaklıktan ötürü aşağıda biriken ağırlık perde buruşukluklarınıotomatik olarak düzeltecektir.

Tülü ütülemek sararmasına neden olur. Ütülemekten kaçınmakgerekir.

Sararmış tülleri beyazlaması için bir çay bardağı amonyakkoyduğunuz suda birkaç saat bekletebilirsiniz.

 

Jaluzi perde nasıl temizlenir ?

 

Ev ve ofislerde kullanılan jaluzi perdelerin temizliğidikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Jaluzi perdeler genelliklekumaş,alüminyum ve ahşap malzemelerden üretilirler. Jaluzi temizliği sırasındajaluzinizin türüne göre kullanılacak malzemeler değişir.

 

Kumaş jaluzi perde nasıl temizlenir ?

 

Kumaş jaluzi perdelerin temizliği kumaşın kolay yıpranan verengini kaybeden yapısından dolayı zordur. Temizliğe başlamadan önce jaluziyikapalı duruma getirin.

Kirleri ve tozları dağıtmamak için ilk önce elektriklisüpürgenin fırçasıyla tozları çekmelisiniz. Kirlerin kumaşa yapışmaması içinfırçanın temiz olduğundan emin olmalısınız.

Tozlardan arındırılmış perdeyi nemli mikrofiber bez iletemizleyebilirsiniz. Bezin çok ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kumaşınrenginin bozulmaması için herhangi bir temizlik maddesi kullanmamanızı tavsiyeederiz. Daha sonra perdeyi kapalı konumda bırakarak kurumasını sağlayın.

 

Ahşap jaluzi perde nasıl temizlenir ?

 

Ahşap jaluziler tıpkı mobilyalar gibi tozu fazla gösterir.Bu sebeple sık sık tozunu alma, temizleme ihtiyacı duyarız.

Elektrikli süpürgenin fırçasıyla ya da marketlerdenalabileceğiniz püsküllü fırçalarla tozlardan kolayca arındırabilirsiniz. Ayrıcayapı marketlerde jaluzi temizlemek için üretilmiş fırçalarla da toz almaişlemini yapabilirsiniz. Sonrasında nemli bir bezle kapalı konumda olan jaluzibantlarını tek tek silmelisiniz. Özellikle sigara içilen ortamdaki perdelerintemizliği daha sık yapılmalıdır.

Mutfaklarda kullanılan jaluzi perdelerde yağ lekelerioluşabilir. Yağ lekelerinin temizlenmesinde sadece su ile ıslatılmış bezyeterli olmaz. 1 litre suya birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın, mikrofiberbezinizi bu suda ıslattıktan sonra ahşap jaluziyi temizleyin, ardındandurulanmış bez ile deterjandan arındırın.

Ahşap jaluzi temizliği bittikten sonra kuru bezle kurulamayıunutmayın. Her ne kadar su geçirmez özellikte de olsa nemli kalması ahşabıngörünümünü ve rengini bozabilir.

 

Alüminyum (metal) jaluzi perde nasıl temizlenir ?

 

Alüminyum jaluzi perdelerin bantları çabuk deforme olduğuiçin yıkama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Evde yapabileceğiniz yine fırça ya da süpürge yardımıylatozları temizlemek olacaktır. Yumuşak ve nemli bir bezle kapalı konumdakijaluzinin bantlarını fazla bastırmadan ve şeklini değiştirmeden silebilirsiniz.

 

Jaluzi perdelerin kullanım ömrünü uzatmak için her 6 aydabir buharlı makinelerle temizlenmesi en doğru temizlik yöntemidir. Bunun içintemizlik şirketlerinden perde temizliği hizmeti alabilirsiniz.


Resim Galerisi