PERDE ALIŞVERİŞİ HAKKINDA

PERDE ALIŞVERİŞİ HAKKINDA

PERDE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler ve perde ile ilgilidiğer bilgileri burada bulabileceksiniz. Detay gibi görünen fakat bir evin enönemli unsurlarından olan perde ve tüller evde geçirilen zamanın rahatlığındabüyük önem taşır.

 

Perde seçiminin ne kadar önemli olduğunu yazının bütününüokuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Tül perdeler, kumaş perdeler ve mekanikperdeler adlarıyla yapısal olarak sınıflandırabiliriz.Mekanik perdeler de stor,zebra, jaluzi ve dikey perdeler olarak adlandırılır.

 

Evin bölümlerine geçmeden önce perde seçerken öncelikleklasik kumaş ve tül perde mi yoksa mekanik perdemi seçileceğideğerlendirilmelidir. Bu iki perde tipi gerek göz zevki, gerekse kullanımaçısından birbirinden oldukça farklıdır.

 

Kumaş perdeye karar verildiyse işler biraz daha kolay olur.Zira yapılması gereken yalnızca renge ve modele karar verdikten sonra ölçüalmaktır. Mekanik perde sistemleri tercih edilecekse dikkat edilmesi gerekenhususlar bulunmaktadır.

 

Mekanik perdenin bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Bunlardanbiri, stor perdelerdir. Bu perde çeşitleri, tüllerin altında güneşlik olarakkullanılabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Bir hayli renkte vedesende stor perde bulunur. Ayrı olarak dekorasyona katkıda bulunmak amacıylastor perdelere istenilen eklemeler,boncuklar, reymeler da yapılabilir. Sonzamanlarda stor perde oldukça yaygın olarak tercih edilen bir ürün olmuştur.

 

Zebra Perde Nedir?

 

Mutfak perdesi alırken temelde stor perdenin geniş çizgilideseninden dolayı zebra perde adını almasıdır. Pratik kullanımı ve şık duruşuile popülerliği giderek artmaktadır.Desenli zebra perde çeşitlerinin giderekdaha da yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

 

Bir diğer mekanik perde çeşidi de katlamalı perdelerdir.Katlamalı perdeler, her türlü kumaştan üretilebilir. Sırf bu sebeple dahi,dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri olmaya adaydır. Özel mekanizmasısayesinde kat kat toplanarak kullanılmaktadır.Ayrı olarak katlamalı perdenin,çubuklu ve çubuksuz olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Jaluzi perdelerin ana maddesi slayt isimi verilen ince uzunmaddelerdir. Slaytların bombeli şeklinden dolayı ışığı yönlendirme imkanıbulunmaktadır. Jaluzi perdelerin ahşap slaytlıolanları da mevcuttur. Evlerdekullanım açısından ahşap slaytlı jaluzi perdelerde uygun olabilir.

 

Bir diğer mekanik perde çeşidi, dikey perdelerdir. Bu tipperdeler hanelerden çok büro ve işyerlerinde tercih edilmektedir. Sadecekumaştan değil, PVC’den de yapılabilir. PVC’den yapılanlar biraz dahakullanışlıdır. Zira bunları kullanarak ışığı yönlendirebiliriz.

 

Salona Perde Seçimi?

 

Salon misafir ağırlanan bir mekan olduğundan salon perdeseçimi de evdeki en önemli perde seçimi olacaktır.

 

Salon-perde-secimi Salonun aldığı güneş miktarına vedışarıdan içerisinin görünme durumuna göre yalnızca tül mü kullanılacak? renklikalın perde de kullanılacak mı? güneşlikte kullanılıp kullanılmayacağına kararverilir. İçerinin görünme problemi yok ise sadece tül kullanılmış camlar modernspor ve ferah bir salon etkisini verir.

 

Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renkperde seçimi yapılması uygun olacaktır.Böylece tavan yüksekliği daha normalalgılanacaktır.

 

 Salon pencereleriküçük ise duvara daha uyumlu bir perde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.

 

Salonda koltukların veya mobilyaların renk ve modellerinedikkat edilmelidir. Perde seçimi koltuk ve mobilyaların seçimi sonrasınabırakılmalı en son perde alınmalıdır.

 

Koltuk ve mobilyanın yanında parke rengi, duvar boyası veduvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

 

Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perderengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde birtercih olacaktır.

 

Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenliperdeler kullanılabilir.

 

Mobilya veya odanın tonlarına kontrast tonlarda seçimyaparak da güzel görünümler elde edebilirsiniz. Örneğin, kahverengi hakimiyetinde olan bir odada yeşil, turkuaz gibi renklerde perde seçimi denenebilir. Perderenginde aksesuarlar ile uyumu destekleyebilirsiniz.

 

Her renk ve desene uyumlu salon perde seçimi hangi renklerolur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemen her renkmobilya ile kolayca uyum sağlayacaktır.

 

Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması içinsaten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiyeederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelikkumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.

 

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyurenkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

 

Salonlar için son zamanların trendi mekanizmalı (stor)perdeler de doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabukbozulabileceğinden garantili olanları tercih etmeliyiz. Fiyatları 25 milyon ila150 milyon arasında değişiklik göstermektedir. Bu tür modellerde 4 metrelikcamda 420 metre kumaş kullanılırken pileli klasik model perdelerde 1’e 25metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaşfiyatı birbirine denk gelir.

 

Oturma Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Oturma odası perde alırken evin en çok kullanılan odasıoturma odası olacağından görsel zevkten çok kullanışlılığın ön planda olduğuseçimler yerinde olacaktır. Birçok özelliği salon perde seçimi listesindebulunanlarla benzerlik gösterecektir.

 

Oturma odasının aldığı güneş miktarına ve dışarıdaniçerisinin görünme durumuna göre yalnızca tül mü kullanılacak? renkli kalın perdede kullanılacak mı? güneşlikte kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir.

 

Oturma odanız küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renkperde seçimi yapılması uygun olacaktır.Böylece tavan yüksekliği daha normalalgılanacaktır.

 

Oturma odası pencereler iküçük ise duvara daha uyumlu birperde rengin belirlenmesini tavsiye ederiz.Karanlık odalarda şeffaf açık renktül ve perdeler seçilmelidir.

 

Oturma grubunun renk ve modeline dikkat edilmelidir. Perdeseçimi oturma grubu seçimi sonrasına bırakılmalıdır.

 

Oturma grubunun yanında varsa parke rengi, duvar boyası veduvar kağıdı rengi perde modeli seçiminde etkili olacaktır.

 

Bunlara uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perderengi seçmek hata olacaktır. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusu yerinde birtercih olacaktır.

 

Desenli oturma gruplarında düz perdeler düz oturmagruplarında desenli perdeler kullanılabilir.

 

Her renk ve desene uyumlu oturma odası perde tercihi hangirenkler olur diye sorarsanız beyaz, bej, kahve ve toprak tonları hemen hemenher renk ile kolayca uyum sağlayacaktır.

 

Kullanılan döşemelik kumaşlar ile uyumun sağlanması içinsaten döşemelik kumaşlar kullanılmış ise tül veya parlak kumaşları tavsiyeederiz. Bu durumda keten veya spor kumaşlar uygun durmayacaktır. Döşemelikkumaşlara uyumlu perde seçimine önem verilmelidir.

 

Güneşlik tül kombinesinde güneşlik tülden farklı ve koyurenkte olmalı ki tül kendini gösterebilsin.

 

Yatak Odasına Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Salon ve oturma odasında belirtilen hususların yanında yatakodası perde alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ta geniş penceresi vetavanı yüksek dairelerin yatak odasında klasik perde modellerini öncelikletercih etmek olacaktır.

 

Yatak odası perdelerinin muhakkak ışık sızdırmayacak şekildekapanır şekilde olmalarına özen gösterilmeli alta kalın bir perde, onun üstünede romantizmi yakalamak için tül bir perde konursa hem odanıza ışık girmez, hemde güzel bir görüntü elde edersiniz.

 

Fantezi ve renkli de olabilir. Zemine kadar uzanan ipek vualveya sentetik ipek desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife ipeksantuk tafta saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi dahada ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayıdaha şık hale getirecektir.

 

Çocuk Odasına Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler...

 

Çocuk odasına perde alırken tercihen emprime, renkli veyaçocuklara uygun desenli olmalı, çünkü çocuğun içindeki neşe perdelerle odayayansımalıdır. Çocuk odası perdelerinin modelinde dikkat edilecek unsur ise,yere kadar uzun güneşlik yerine yine balon veya katlamalı,pencere hizasındabiten modeller seçilmeli ki çocukların ayağına dolaşmasın.

 

Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlıkferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercihetmeliyiz yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir.

 

Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarınınolduğu kızlar için çiçekli desenler tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2olmalıdır fazla olursa sadeliğini kaybedebilir.Desenli kumaştan yapılacak olanduvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaşkullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.

 

Çocuk odası için stor perde tercih etmek de uygun bir kararolacaktır. Stor perde tozları durdurmada avantajlıdır ve odanın içine girecekgün ışığını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.Temizlik açısından da stor perde kirve tozları üzerine çekmediğinden temizliği kolay olacak ve zamandankazanacaksınız.

 

Mutfak Perdesi Alırken..

 

Mutfak perde seçimi odalara perde seçiminden farklı olarakmutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Gün boyu yemek veısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur.

 

Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veyapiyasada ahşap alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdeliklertercih edilebilir.

 

 Kumaş tercihedilecekse kısa düz açık renk modeller tercih edilmelidir.

 

Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğrutercihtir. M2 fiyatı ahşap jaluziler için 70 ila 110 milyon arasında alüminyummikro jaluziler için 20 ilâ 25 milyon arasında değişmektedir.

 

Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk.banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

 

Stor ve Zebra Perde Alırken Bilmeniz Gerekenler...

 

Değişik alanlarda şık duruşu ile özellikle zebra perdelertercih sebebi olmaktadır. Almadan önce aşağıdaki hususları değerlendirerekalırsanız sonradan pişman olmazsınız. Burada yazılanlar stor ve zebra perdeninşık ve güzel duruşu gerçeğini değiştirmemektedir.

 

Öncelikle Zebra perde ve stor perde yıkanır sözü her zamangeçerli olamamaktadır. Stor perde ve zebra perdelerin yüzeyinde özel bir tabakabulunur. Bu Tabaka APRE diye adlandırılmaktadır.(kolalama diye adlandırılanişlem). Bu tabaka ilk yıkamada ciddi bir miktarını bırakır.kumaş zamanlayumuşamaya ve kusma dediğimiz yanlardan ip atma olayı gündeme gelir (ortalama3-6 aylık yıkama periyodlarında yaklaşık 2-3 yıl kadar sürer)

Perdenin temizliğini kuru bir sünger yardımı ile yukarıdanaşağıya süpürürcesine silerek yapılabilir.veya havada asılı iken elektriklisüpürge ile tozunu alabilirseniz perdenizi en az 4-5 yıl kadar rahatlıklakullanabilirsiniz. bu süre zarfında basit lekeleri bildiğimiz kurşun kalemsilgisi ile, ciddi lekeleri ise kimyasal leke çıkarıcıları biraz suylakarıştırarak bez yardımı ile silebilirsiniz.

 

Zebra Perdeyi tavandan yaptırırsanız açık kasa dediğimizstor kasasını tercih edebilirsiniz diğerlerine nazaran yaklaşık 10-20 tl arasıdaha ucuzdur.

 

Eğer Pencere üzeri yaptırırsanız kapalı ya da diğer adı ilesiperli kasa kullanmalısınız daha şık ve estetik durur.

 

Stor yada zebranın kalitesini iyi yada kötü olduğunu birbakışta anlamak mümkün değildir. Ucuz ürüne kesinlikle itimat etmeyin.

 

Eviniz kira ve ne kadar kalacağınız süre çok uzunolamayacaksa klasik korniş perde modellerini seçin veya pratik montaj vedemontaj yapılabilen mekanizmalı ürünleri tercih edin.


Resim Galerisi