PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Stor perde ve zebra perde temizliği nasıl yapılır ?

Stor perde ve zebra perde kullananların en çok merak ettikleri, hatta alırken ilk önce sordukları soru budur. Stor perde ve zebra perde nasıl temizlenir?

Daha almadan, kullanmadan, rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler. Çünkü, perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadıklarını onlar çok iyi biliyorlar.
 
İşte stor ve zebra perde temizliği için bilmeniz gerekenler;

Stor perde ve zebra perde kumaşları, genelde %100 polyester iplikten üretilmektedir.

Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımları vardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerinde ki apre kaplamalarıdır.


Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, stor perde ve zebra perde üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.


Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, stor ve zebra perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki apre kalitesine bağlıolarak, kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.
 
Stor ve zebra perdenizi temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin;

Stor veya zebra perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.

Stor veya zebra perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,


Stor veya zebra perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,


Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,


Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu"oklava" gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,


Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın(sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak (kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir) fazla güç harcamadan temizleyiniz, aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak bir havlu ile kurulayınız,


Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra perdenizin ilk günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.
 
Tül perde nasıl temizlenmeli ?

Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünü uzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermek önemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıya dikkat edilmelidir.
Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanması önerilir.Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.
Çamaşır makinesinin yıkama programı muhakkak narin yıkama fonksiyonuna ayarlanmalıdır.
Çamaşır makinesinin devir sayısı azaltılmalı ve sıktırma işlemi kısa bir süre yaptırılmalıdır.
Tül perdeler ılık suda yıkanır. Bunun için 30 c yeterlidir.Daha yüksek sıcaklık tülün zarar görmesine sebep olur. Eğer perde fazla narin bir tül çeşidi ise eski bir yastık kılıfına konularak daha güvenli bir yıkama yapılabilir.
Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesini düşürür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.
Yıkama suyuna katılacak bir iki kaşık toz şeker tül perdelerde beyazlık sağlayacaktır.
Beyazlaması için tül perde, bir gece deterjanlı suda bekletilebilir.
Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodaları ya da tül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden istifade edilebilir.
Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen kornişe asılmalıdır. Islaklıktan ötürü aşağıda biriken ağırlık perde buruşukluklarını otomatik olarak düzeltecektir.
Tülü ütülemek sararmasına neden olur. Ütülemekten kaçınmak gerekir.
Sararmış tülleri beyazlaması için bir çay bardağı amonyak koyduğunuz suda birkaç saat bekletebilirsiniz.
 
Jaluzi perde nasıl temizlenir ?

Ev ve ofislerde kullanılan jaluzi perdelerin temizliği dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Jaluzi perdeler genellikle kumaş,alüminyum ve ahşap malzemelerden üretilirler. Jaluzi temizliği sırasında jaluzinizin türüne göre kullanılacak malzemeler değişir.
 
Kumaş jaluzi perde nasıl temizlenir ?

Kumaş jaluzi perdelerin temizliği kumaşın kolay yıpranan ve rengini kaybeden yapısından dolayı zordur. Temizliğe başlamadan önce jaluziyi kapalı duruma getirin.
Kirleri ve tozları dağıtmamak için ilk önce elektrikli süpürgenin fırçasıyla tozları çekmelisiniz. Kirlerin kumaşa yapışmaması için fırçanın temiz olduğundan emin olmalısınız.
Tozlardan arındırılmış perdeyi nemli mikrofiber bez ile temizleyebilirsiniz. Bezin çok ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kumaşın renginin bozulmaması için herhangi bir temizlik maddesi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Daha sonra perdeyi kapalı konumda bırakarak kurumasını sağlayın.
 
Ahşap jaluzi perde nasıl temizlenir ?

Ahşap jaluziler tıpkı mobilyalar gibi tozu fazla gösterir. Bu sebeple sık sık tozunu alma, temizleme ihtiyacı duyarız.
Elektrikli süpürgenin fırçasıyla ya da marketlerden alabileceğiniz püsküllü fırçalarla tozlardan kolayca arındırabilirsiniz. Ayrıca yapı marketlerde jaluzi temizlemek için üretilmiş fırçalarla da toz alma işlemini yapabilirsiniz. Sonrasında nemli bir bezle kapalı konumda olan jaluzi bantlarını tek tek silmelisiniz. Özellikle sigara içilen ortamdaki perdelerin temizliği daha sık yapılmalıdır.
Mutfaklarda kullanılan jaluzi perdelerde yağ lekeleri oluşabilir. Yağ lekelerinin temizlenmesinde sadece su ile ıslatılmış bez yeterli olmaz. 1 litre suya birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın, mikrofiber bezinizi bu suda ıslattıktan sonra ahşap jaluziyi temizleyin, ardından durulanmış bez ile deterjandan arındırın.
Ahşap jaluzi temizliği bittikten sonra kuru bezle kurulamayı unutmayın. Her ne kadar su geçirmez özellikte de olsa nemli kalması ahşabın görünümünü ve rengini bozabilir.
 
Alüminyum (metal) jaluzi perde nasıl temizlenir ?

Alüminyum jaluzi perdelerin bantları çabuk deforme olduğu için yıkama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.
Evde yapabileceğiniz yine fırça ya da süpürge yardımıyla tozları temizlemek olacaktır. Yumuşak ve nemli bir bezle kapalı konumdaki jaluzinin bantlarını fazla bastırmadan ve şeklini değiştirmeden silebilirsiniz.

Jaluzi perdelerin kullanım ömrünü uzatmak için her 6 ayda bir buharlı makinelerle temizlenmesi en doğru temizlik yöntemidir. Bunun için temizlik şirketlerinden perde temizliği hizmeti alabilirsiniz.


Resim Galerisi