HALIDA İPLİK CİNSİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?

HALIDA İPLİK CİNSİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?
HALIDA İPLİK CİNSİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?

İplik halının özüdür, her iplik türü halıya farklı bir yapıve renk zenginliği katar. Her ipliğin kendine has özelliği vardır ve ipliklerinkendilerine has özelliklerini en iyi şekilde sergileyebilmeleri için doğrualana göre seçim yapmak gerekir.

 

Yün halılar, diğerlerine göre daha uzun ömürlüdür. Kullanımyoğunluğu çok olan mekânlarda bile uzun süre orijinal görünümlerini korurlar.Doğal malzemelerden dokunan bu halılar, keçeleşmeye ve kirlenmeye dirençgösterirler. Yün oranı yüksek iplik kullanılan halılarda, kullanım arttıkçaparlaklık da artar. Yün iplikten dokunan halılar basınca karşı dirençlidir. Buözellikleri sayesinde yün halılar mobilyaların ağırlıkları altında ezilmezlerve üzerlerinde ezik izi oluşmaz. Ayrıca yün iplikle dokunan halılar; yüksek nemoranı, protein içeriği ve sarmal kıvrımlı yapısıyla oda ısının dengelenmesineyardımcı olan minik hava delikleri oluşturur. Bu da hem doğal izolasyon hem dehalı için daha yüksek ateş direnci demektir.

 

Halının dayanıklılığını arttıran bir diğer iplik türü dePoliamit ipliktir. Poliamit iplikle dokunan halılar da yün halılar gibimobilyaların ağırlığına ve hareketine karşı dirençlidirler ve uzun süreorijinal görünümlerini muhafaza edebilirler. Rutubete karşı da dayanıklıdırlar.Yün ve poliamit ipliklerin birlikte kullanıldığı halılar ise hoş bir görünümünyanı sıra yünün konforu ve poliamitin dayanıklılığına sahip olur.

 

Keçelenmeye ve aşınmaya dirençli, rutubete karşı dayanıklıakrilik iplikler hacimli ve esnek yapılarıyla yüne en yakın görünüm ve hissisağlarlar. Yün halılara göre daha düşük fiyatlıdırlar ve daha fazla renkseçenekleri vardır.

 

Polyester ve polipropilen iplikler diğerlerine kıyaslabasınca karşı daha az dayanıklıdırlar. Bu iplikleri içeren halılarınızınüzerinde mobilya bulunduruyorsanız, belli aralıklarla yerlerinideğiştirmelisiniz.